середа, 8 березня 2017 р.

План-конспект урока "Своєрідність світобачення та його художнє втілення в новелі Ф. Кафки «Перевтілення»

Мета:  Сприяти усвідомленню учнями змісту новели, визначенню її ідейно-художніх особливостей та стилю письменника.
Розвивати навички роботи з текстом, аналізу образу літературного героя, удосконалювати вміння учнів формулювати та обґрунтовувати своє ставлення до прочитаного.
Виховувати  гуманність, повагу до особистості, оптимізм, активну життєву позицію, вольові якості, впевненість у собі.
Обладнання: тексти оповідання Ф. Кафки  «Перевтілення»,  малюнки письменника до твору, презентація за матеріалом уроку, дослідницький проект «Як подолати самотність?», схеми, таблиці, портрет Ф, Кафки, фрагмент кінофільму «Перевтілення», репродукція картини Е. Мунка «Крик».
Тип уроку: комбінований урок.
Міжпредметні зв’язки: українська література, педагогічна психологія, образотворче мистецтво, кіномистецтво.

                                                 Хід уроку:
І. Організаційний момент.
Перевірка присутності учнів на уроці, готовності робочих місць учнів до уроку.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
Коментування вислову французького драматурга Ежена Йонеско :
«Я відкрив Кафку доволі пізно. Перше, що я прочитав (це було  «Перевтілення»), вразило мене… Я тільки відчував за всім цим щось жахливе, що може статися з кожним із нас, хоч це і представлено в цілком ірреальній формі… я зрозумів, що кожен із нас може стати чудовиськом, що в кожному з нас причаїлася така можливість. Чудовисько може вилізти назовні в будь – якій момент. І тоді з нами відбудеться перевтілення. Інакше кажучи, чудовисько, що причаїлося всередині нас, здатне перемогти. Адже людська юрба, цілі нації періодично втрачають людську подобу: війни, повстання, погроми, різанина, колективні злочини, диктатура, репресії. І це частина тих форм, у яких виявляється наша потворність».
 Що ж такого було сказано Францом Кафкою, що й сьогодні, у XXI столітті, його творчість бентежить і примушує замислюватись читача?
 Я пропоную вам не тільки досліджувати образ Грегора.Замзи , спробуємо самозаглибитись, з’ясувати насамперед для себе:
хто я в цьому світі: людина ? комаха? Навіщо і як я живу?

ІІІ. Оголошення теми, мети, завдань уроку.
 Актуалізація  опорних знань:
Кафка казав: «Література – це я сам, це моя плоть і кров».
-  Як ви гадаєте, які обставини життя Франца Кафки справили вплив на його творчість? ( стосунки з батьком, особиста невлаштованість,обтяжлива робота, відчуженість у суспільстві)
- Складання схеми «Світ Кафки»
  
Висновки: Світ Кафки:                                              
- чужий серед своїх;
- світ абсурдний, жорстокий;
- жах, зневіра, розгубленість;
- відчуження, самотність.

- Розкрити значення вислову «Кафкіанський образ»


- Який провідний мотив творчості сформулював Ф. Кафка висловом:                «По суті, самотність є моєю єдиною метою, моєю найбільшою спокусою»                                     (Самотність, відчуження).


ІV. Вивчення нового матеріалу.
Епіграф до уроку:
Щасливим я був би тільки тоді, коли б зміг привести світ  до чистоти, правди,  сталості.
                                                                          ФРАНЦ КАФКА
Робота зі словником:
Експресіонізм   (від франц. expression — вираження, виразність) — літературно-мистецький потік авангардизму, що сформувався в Німеччині на початку ХХ століття. Мав своїх прихильників у Франції, Австрії, Польщі, німецькомовній Швейцарії.
Основний творчий принцип експресіонізму — відображення загостреного суб'єктивного світобачення через гіпертрофоване авторське «Я», напругу його переживань та емоцій, бурхливу реакцію на дегуманізацію суспільства, знеособлення в ньому людини, на розпад духовності, засвідчений катаклізмами світового масштабу початку XX ст. З усіх напрямків нового мистецтва 20 ст. експресіонізм гостро відобразив конфлікт художньої особи, людини взагалі з трагічною й антигуманною дійсністю. В творах одних майстрів експресіонізм приводив до надзвичайного загострення трагічного світосприйняття, у інших — до художніх утопій, елітарності, замкненого середовища, котре сприймалося острівцем порятунку духовних та гуманістичних цінностей..
Фатальний Який виражає приреченість, покірність долі, нещастю, лихові.
Ірраціональний Якого не можна збагнути розумом; незбагненний. 
Містика надприродні явища
Суб’єктивістське світосприйняття  Сприйняття зовнішнього світу через призму внутрішнього світу, за допомогою своєї внутрішньої картини життя  
Концепція – система поглядів на ті чи інші явища, процеси; спосіб розуміння, трактування певних явищ, подій.

Аналіз картини Е.Мунка «Крик»
Проблема, яка сьогодні пропонується для вивчення, хвилювала багатьох митців ХХ століття і є актуальною і сьогодні.
-         Уважно вдивіться у картину  «Крик» («Зойк») норвезького художника Едварда Мунка.
-         Які настрої та емоції передає автор?
-         Які деталі підкреслюють трагізм сюжету?

Крик», «Зойк» (норв. Skrik; створено, разом з версіями, у 1893-1910 роки) - назва низки експресіоністських полотен і відбитків   норвезького  художника  Едварда Мунка. Червоне, розпечене вогнем небо вкрило холодний фіорд (залив), який у свою чергу створив фантастичну тінь людини, схожої на мумію. В центрі – агонізуюча від жаху тінь людини. В обличчі – відчай і жах, в очах – страждання. Широко відкритий рот робить крик пронизливим, відчутним.  Руки закривають вуха, що свідчить про бажання людини втекти від самого себе, зупинити приступ страха і безнадії. Трагізм сюжету додають дві постаті на мосту, які ніяк не реагують на те, що відбувається.
-   Що спільного між картиною Е.Мунка «Крик» та новелою Ф.  Кафки «Перевтілення»?  На це питання ви зможете відповісти після аналізу новели , її головного образу.
Аналіз  новели «Перевтілення»
Робота над малюнками до новели Ф.Кафки «Перевтілення».
Завдання.  Розгляньте малюнки до новели «Перевтілення», виконані самим автором.
-   Якою постає людина на цих малюнках?


          (Людина постає тендітним, крихким створінням. Всі її органи складаються, наче з тонких ліній, які при одному необережному русі зламаються. Людина самотня, безпорадна, відсторонена від світу. Вона знаходиться, ніби у замкненому просторі, перед купою невирішених проблем. Перший малюнок говорить про те, що людина все ж опирається складному становищу, але надовго сил не вистачає і доводиться страждати і змиритися. Та останній малюнок говорить про внутрішню свободу людини, її звільнення від пут буденності, несправедливості, непорозуміння зі світом).

Завдання.  Визначте за шістьма малюнками шість етапів життя Грегора Замзи після метаморфози, що з ним відбулася.
1.     Перетворившись на жука, Грегор намагається опиратися обставинам: прагне говорити, відчинити двері, сподівається, що це становище тимчасове, згадує все те, що хвилювало його у  “ людському ” житті.
2.     Подоба жука стала для нього в'язницею: внутрішньо почуваючи себе людиною, зовні він є потворною комахою, огидною для близьких. Замкнений у своїй кімнаті він відсторонений і віз суспільства, і від родини.
3.     Грегор відчуває самотність, страх, безпорадність та непотрібність. Проте навіть у цьому становищі думає, в першу чергу про близьких: про їх матеріальні статки, про долю сестри, про те, щоб не налякати нікого своїм виглядом.
4.     Залишаючись людиною, хоч і в комашиній подобі, Грегор міркує про своє становище, прагнучи долучитися хоч до яких-небудь родинних справ. Та представники сім'ї  байдужі й бездушні, тому Грегор для них – тягар.
5.     Прибравши з кімнати юнака всі речі, які зв'язувати його з                 “ людським ” життям, родичі тим самим стерли  з його пам'яті все те, чим він жив і до чого прагнув. Рідні свідомо залишили Грегора у цілковитій самотності.
6.     Лише смерть вивільняє Грегора Замзу з пут страху, самотності, розчарувань і безнадії. Гігантський жук гине, але зсередини звільняється втомлена людська душа.
Завдання. Визначте складові  сюжету твору.
                            Назвати героїв новели.
Зав’язка - перевтілення героя
Кульмінація- вигнання Грегора батьком
Розвязка  - смерть Грегора
Завдання. Прокоментувати фрагмент фільму  «Перевтілення» (вечеря  родини Замзів)
-         Як би ви охарактеризували взаємини в родині  Замзів?
-         Чим обумовлена така «любов» до сина і брата?
Завдання. Переказати уривок з новели (опис кімнати Грегора) , визначити його роль в характеристиці ообразу героя.
- Опишіть кімнату Грегора.
- Які деталі вказують на самотність юнака в особистому житті?
Робота з текстом твору. Зачитати цитату про перевтілення Грегора «Одного ранку Грегор прокинувся…»
-         Яка метаморфоза сталася з Грегором одного дощового ранку?
-         Чому він спокійно відреагував на те, що з ним трапилося?
-         Ким він працював? Що входило в його обов’язки?
Зачитати цитату «О, Боже! Який важкий фах я вибрав…»
-         Як він ставився  до своєї роботи ?
-         Чому він не кине ненависну роботу?
-         Як відреагували керівництво і колеги на те, що Грегор не вийшов на роботу?
-         Як відреагували рідні, дізнавшись, що Грегор о пів на сьому знаходився ще вдома? Що найбільше хвилювало рідню?
-         Про що благав Грегор, почувши погрози управляючого про його звільнення?
-         Які , на вашу думку, причини перевтілення героя?
Робота в гупах:  Складання таблиці «Грегор – людина чи комаха?»
1 група:  Назвати людські риси Грегора після перевтілення.
2 група:  Назвати риси комахи, які почали з’являтися у Грегора.
-         На вашу думку, за яких умов у Грегорові  могла б перемогти людина?
Завдання. Навести приклади з тексту твору, які  свідчать, що батьки і сестра сприяли тому, щоб Грегор залишився комахою.
-         Як змінюється інтер’єр кімнати Грегора?
(спочатку – непогано облаштована кімната молодої людини,
потім – пустеля,
вкінці – звалище непотрібних речей)
Сладання таблиці «Вигнання Грегора»
-         Скільки спроб було у Грегора вийти до рідних? Якою причиною вони обумовлені? Чим закінчилися для нього?
Спроби
до різних
Причини
Реакція рідні
Дія рідні
І
На вимогу батьків, сестри, управляючого
Розгубленість
Вигнання
ІІ
Намагається допомогти зомлілій матері
Як до чужого,
як до хворого
Вигнання завдання фізичного болю
ІІІ
Зачарований грою сестри на скрипці
Вороже
Вигнання,
бажання його смерті

 Висновок: Рідні егоїстично використовували Грегора заради міщанських забаганок. У важку хвилину для нього – не підтримали його, а навпаки робили все можливе, щоб у ньому перемогло комашине.                                            
Завдання. Визначити, що означає назва оповідання?
(- перевтілення героя в комаху,
- перетворення з кімнатою,
- зміна ставлення рідних до Грегора)
Завдання. Визначити, якою вимальовується концепція світу і людини у творах Ф. Кафки?  Співставити зі схемою «Світ Кафки»
(Світобачення Кафки – трагічне. Людина в цьому світі - самотня комаха, якій годі чекати від когось допомоги. Світ навколо неї ворожий, жорстокий, бездушний, егоїстичний)

Представлення елементу дослідницького проекту « Як подолати самотність?»
 Оповідання Ф.Кафки  має структурну схожість із казками, в яких герої перевтілюються в різних істот. Але для того, щоб відбулося зворотнє перевтілення, необхідні умови.
Назва казки
Перевтілений образ
Зворотнє перевтілення
Умови  зворотнього перевтілення
Леся Українка
Вовкулака
Лукаш
Доброта і кохання Мавки
«Царівна жаба»
Народна казка
Царівна жаба
Василиса Прекрасна»
Подолання перешкод Іваном-царевичем, наполегливість, любов
Г.Х. Андерсен «Дикі лебеді»
Брати-лебеді
11 принців
Мовчання і тяжка праця сестри Елізи, яка ледь не загинула заради спасіння братів
Е.Т.  Гофман «Лускунчик і Мишачий король»
Лускунчик
Вродливий юнак
Віра в краще,сміливість і відвага, любов і доброта Марі
В. Гауф
«Карлик Ніс»
Карлик Ніс
Гусиня Мімі
Юнак Якоб
Вродлива дівчина
Дружба з Мімі, любов до батьків, доброта Якоба
 Дослідження дозволяють сформулювати рекомендації для наших сучасників.
Щоб подолати самотність необхідно:
1.     Не бігти від самотності, а подумати, як її здолати.
2.     Знайти цікаве заняття (спорт, живопис, театр)
3.     Взяти участь у цікавих заходах (виставки, велопробіг)
4.     Змінити імідж, який зробить вас більш привабливими для людей (зачіска, одяг, макіяж)
5.     Підвищити свої соціальні навички, які зроблять вас впевненішими (навчитися танцювати)
6.     Культивуйте свою унікальність і унікальність інших.
7.      Знайти підтримку у людей з високими моральними якостями .

V. Закріплення вивченого матеріалу. Підсумок.
Завдання. Визначити  спільне між картиною Е.Мунка «Крик» та новелою             Ф.  Кафки «Перевтілення»? 
(Провідний мотив: самотність, жах, крик болю).
Завдання. Доповнити речення:
1.   «У творчості Франца Кафки світ постає …» (ворожим, злим, страхітливим, складним, небезпечним тощо).
2.   «Кафка змальовує людину  …» (самотньою, безпорадною, наляканою, «маленькою», непотрібною, приниженою, зрадженою тощо).
Завдання. Знайдіть  «за» і «проти» у життєвій позиції Грегора Замзи до метаморфози, заповнивши таблицю:
Я підтримую  у життєвій позиції Грегора
Я засуджую у життєвій позиції Грегора
  • турбота про родину;
  • відповідальність;
  • скромність;
  • піклування про інших у першу чергу.
  • дозволяє іншим знущатися з себе;
  • не залишає анітрохи часу на особисте життя, через що нещасний;
  • має слабку волю, а родичі цим користуються.

Завдання. Прокоментуйте епіграф «Щасливим я був би тільки тоді, коли б зміг привести світ  до чистоти, правди,  сталості
Заключне слово викладача.
Біда людства сьогодні в тому, що воно втрачає зв’язок з духовністю, проявляє бездушність, втрачає вміння любити – і від того страждає і гине сама людина. Світ, де гине беззахисна людина, приречений на загибель. І саме від жаху бездуховності і байдужості застерігає нас твір Кафки.
 Будьте уважні до тих, хто поруч, до своїх близьких, до тих, з ким вас кожного дня зводить життя. Можливо, саме зараз і саме сьогодні хтось потребує вашої допомоги чи доброго слова. Будьте уважні!

VІ. Домашнє завдання:
- Підручник стор. 76-79 Читати, відповісти на питання.
- Підготувати відгук про новелу «Перевтілення» (усно)
* Створити модель долі сучасної людини, яка опинилась у ситуації, що нагадує символічну картину перевтілення в новелі Ф. Кафки.
 * Скласти пам’ятку «Шлях до успішного життя».




Немає коментарів:

Дописати коментар